Domy Szkieletowe

Budowa domów szkieletowych krok po kroku
 

Decyzja

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO BUDOWY

krok

Wybór Projektu Domu

Domy szkieletowe mogą powstać na podstawie niemal każdego projektu domu. Możemy w tym celu wybrać gotowy projekt, który powstał specjalnie pod konstrukcję szkieletową, zlecić wykonanie indywidualnego, lub zaadaptować już istniejący. Wszelkich zmian w projekcie musi oczywiście dokonać architekt.

Wybór projektu jest zwykle pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl nawet, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o budowie domu. Większość osób przeszukuje katalogi z projektami domów nawet na długo przed rozpoczęciem budowy. Pamiętajmy jednak, że prawidłowa kolejność, to dobranie projektu domu do posiadanej działki budowlanej. Pozwala to wykorzystać jej pełen potencjał oraz uwzględnić warunki zabudowy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Najwięcej możemy skorzystać, gdy zajmiemy się ostatecznym wyborem projektu po konsultacji z firmą, której zlecimy prefabrykację i budowę naszego domu. Firmy takie często oferują darmowe porady, które mogą okazać się bardzo cenne, tym bardziej, im większym dysponują doświadczeniem w budowie domów szkieletowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Wybór Firmy Wykonawczej

To jeden z najtrudniejszych wyborów, gdyż pomijając fakt, że firm budujących domy szkieletowe pojawia się coraz więcej, każda z nich wykona nasz dom w nieco inny sposób. Kolejnym dylematem, który raz po raz zostaje podniesiony, to czy zlecać wykonanie całej inwestycji jednemu podmiotowi, czy zająć się budową samodzielnie, podnajmując osobne ekipy do każdego z etapów budowy. Taki sposób budowania zakorzenił się w naszym społeczeństwie w latach powojennych i do dziś zbiera swoje żniwo. O ile możemy mówić o jakiejkolwiek oszczędności tym systemem, w przypadku ciągnącej się miesiącami (a nawet latami) budowy zwykłymi metodami, to z pewnością nie, jeśli mowa o budowie w nowoczesnej technologii, której realizacja trwa do kilkunastu tygodni. Z reguły też firmy wykonujące kompleksową usługę budowy domu mogą zaoferować znacznie lepsze ceny materiałów i wyposażenia dodatkowego, a udzielane przez nie gwarancje stanowią o jakości wykonania i bezpieczeństwie.

Jak zatem dobrze wybrać firmę, której zlecimy budowę naszego domu? Przeczytaj więcej w naszym poradniku.

 

krok

BUDOWYA DOMU

krok

Prace Przygotowawcze

Na tym etapie kompletowane są wszelkie dokumenty. Organizujemy plac budowy oraz przygotowujemy działkę. Na miejscu geodeta dokonuje szczegółowych pomiarów, uwzględniając usytuowanie budynku na gruncie. Następnie wylewane są fundamenty/ zakładana ława fundamentowa (Są to jedyne prace, których wykonanie jest częściowo uzależnione od pogody - brak śniegu/ przymrozków. Dalsze etapy będzie można wykonać już bez względu na warunki atmosferyczne). Przygotowywane są wyprowadzenia wszystkich mediów.

  • 1 - 3 tygodni 15% 15%

Wykonanie Konstrukcji i Wszystkich Elementów  Domu Szkieletowego

W fabryce wykonywane są wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne domu, oraz szkielet - zgodnie z projektem domu. Jest to niebywała zaleta prefabrykowanych domów szkieletowych, gdyż wszystkie elementy domu wykonane są z niezwykłą precyzją i pasują do siebie idealnie. Pozwala to zniwelować wszelkie mostki termiczne oraz zapewnić doskonałą izolację. Przygotowane ściany stanowią kompletną całość, a po zmontowaniu ich do postaci domu zakłada się jedynie warstwy elewacyjne (wraz z dodatkową izolacją) oraz wewnętrzne płyty gipsowo kartonowe z warstwą dekoracyjną.

  • 1 - 3 tygodni 40% 40%

krok

krok

Dostarczenie Elementów i Montaż Domu

Wykonane elementy domu szkieletowego dostarczane są na plac budowy, gdzie następnie zostają bezpośrednio zamontowane na gotowych już fundamentach. Po złożeniu całej konstrukcji wraz ze ścianami, rozprowadzane są wszelkie instalacje, które wpasowuje się w specjalne pustki instalacyjne, stanowiące konstrukcyjną część ścian. W podłogach układane jest ogrzewanie (jeśli tak przewiduje projekt) oraz wylewane są betonowe posadzki. W pomieszczeniach sanitarnych montowana jest dodatkowa paroizolacja.

Bezpośrednio na plac budowy dostarczane są okna, drzwi oraz dachówka, które montowane są w następnej kolejności. Ściany zewnętrzne zabezpieczane są warstwą wiatroizolacji oraz pokrywane są zewnętrzną warstwą dekoracyjną (tynki, panele, cegła klinkierytowa, itp.)

  • 2 - 3 tygodni 80% 80%

Prace Wykończeniowe

W zależności od etapu, na jakim odbieramy nasz dom, prace wykończeniowe mogą przybrać różny wymiar. Jeśli będzie to stan surowy zamknięty, dom jest gotowy do odbioru. Jeżeli odbiór domu ma nastąpić w stanie deweloperskim, teraz nastąpi kładzenie posadzek,tzw. biały montaż i podłączenie instalacji. Do stanu pod klucz będzie trzeba jeszcze wykonać pełne wykończenie wnętrz (z wyjątkiem samego umeblowania).

  • 1 - 3 tygodni 100% 100%

krok

krok

Odbiór Domu

Oto zwieńczenie naszej inwestycji. Najbardziej przyjemny, a zarazem bardzo ważny moment. Z technicznego punktu widzenia odbioru powinien dokonać wykwalifikowany inżynier/ inspektor budowlany, aby zagwarantować zgodność z prawem. Jako inwestorzy jesteśmy też zobligowani formalnie do przyjęcia budynku do użytkowania, gdyż od tej pory zaczyna działać gwarancja (gwarancja producenta i wykonawcy domu, oraz osobne gwarancje producentów pozostałych instalacji, jak n.p. okien, instalacji cieplnych, itp). Zanim to nastąpi, wszelkie wykryte przez nas wady (jeśli takie w ogóle będą) powinny być usunięte przez wykonawcę w ramach dzieła.

Chcesz Zbudować Swój Własny Dom?

Skorzystaj z naszego konfiguratora i umów się na bezpłatną konsultację!
Czy to prawda, że domy szkieletowe prefabrykowane są przeznaczone na jedno pokolenie?

W zależności od sposobu i jakości wykonania dom szkieletowy może przetrwać nawet dłużej, niż "tradycyjny" dom w technologii murowanej. Oczywiście, co jest normalne, po latach może zajść potrzeba remontu, jednak w przypadku domów szkieletowych są one znacznie prostsze i mniej kosztowne.

Czy dom szkieletowy szybciej traci na wartości?

Podobnie, jak w poprzednim pytaniu, spadek wartości musiałby być bezpośrednio związany z trwałością. Oczywiście to z kolei zależeć będzie, czy nasz dom został wykonany dokładnie przez wykwalifikowaną firmę, oraz jakich użyto materiałów. Dom szkieletowy, który spełnia najwyższe standardy nie tylko nie traci na wartości sam z siebie, ale może stanowić doskonałą inwestycję.

Jeżeli do budowy wykorzystywane jest drewno, to co w przypadku pożaru? Czy nie jest to niebezpieczne?

Do budowy domu szkieletowego zgodnego z normami europejskimi, wykorzystuje się wyłącznie specjalnej klasy drewno konstrukcyjne (KVH), które jest osuszane komorowo i czterostronnie szlifowane. Takie drewno nie pali się poddane ciągłemu ogniowi nawet przez 60 minut. Pozostałe materiały stanowiące budulec ścian również posiadają właściwości niepalne, co czyni taki dom bardzo bezpieczną konstrukcją.

Domy szkieletowe są znacznie lżejsze od murowanych. Czy to oznacza, że są bardziej podatne na zniszczenia przez huragany?

Zwykły szkielet, oraz wszelkie odmiany domów "kanadyjskich", czy "skandynawskich" owszem. Nie w przypadku tzw. ciężkiego szkieletu, który jest wielokrotnie wytrzymalszy.

Jak wygląda kwestia wytłumienia i akustyki wewnątrz domów szkieletowych?

W przypadku dobrze wykonanej konstrukcji, fala dźwiękowa zostaje pochłonięta niemal całkowicie przez materiały izolacyjne (stanowią one aż 80% przekroju ścian). W praktyce oznacza to, że poruszające się w bliskiej odległości pojazdy, czy np. pracujący sprzęt budowlany nie będą w ogóle słyszalne. Jeżeli chodzi o akustykę wewnątrz budynku to tu z kolei różnica pojawia się, gdy mowa o szkielecie ciężkim, gdyż w takim przypadku mamy do czynienia z grubą warstwą podłogową i dodatkowo betonową wylewką na każdej kondygnacji. Efekt można zaobserwować już w świeżo wybudowanym domu, w którym nie ma jeszcze mebli: panuje w nim przyjemna cisza i brak jest echa!

Czy wybierając projekt domu są jakieś ograniczenia, jeśli chcę wybudować dom szkieletowy?

Nie ma żadnych ograniczeń. Każdy projekt domu można zrealizować w tej technologii. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zmiany w projekcie (w tym także te dotyczące technologii budowy) musi nanieść architekt.

Obecnie pojawia się coraz więcej firm budujących domy szkieletowe. Na co zwrócić uwagę? Czy prócz oferty cenowej mogą wystąpić jakieś inne różnice?

Żeby rzetelnie porównać oferty różnych firm, cenę budowy domu powinniśmy zostawić na koniec. Wynika to właśnie z faktu, iż na cenę końcową będzie wpływało wiele czynników, o których nie każdy poinformuje nas z góry. Dlatego warto jest sprawdzić ofertę pod kątem wykorzystanych rozwiązań oraz użytych materiałów i surowców budowlanych. Możemy bardzo się zdziwić, gdyż w praktyce okazuje się, że różnice w samej już technologii budowy będą spore. Generalnie obowiązuje tu zasada, że taniej, nie zawsze oznacza lepiej. Więcej na ten temat opisaliśmy w poradniku.

Zamów Bezpłatną Wycenę Na Budowę Twojego Domu Szkieletowego!

Skonfiguruj szczegóły budowy domu a otrzymasz od nas bezpłatną wycenę wraz z pakietem dodatkowych korzyści!