Gotowe domy pod klucz – jak wybrać właściwą firmę?

Poradniki, Budowa Domu

W ybór właściwej firmy, której powierzymy realizację marzeń o naszym własnym domu pod klucz może być dość stresujący. Poprzedzony starannym przygotowaniem i wiedzą o tym, jak rozpoznać firmę, której będziemy mogli zaufać z pewnością zwiększy szanse na trafny wybór.

Kiedy podjąłeś już decyzję, że budujesz swój dom po to, żeby wzbogacić swoje życie i życie swoich bliskich, zamiast stać się „niewolnikiem” własnej budowy - czas podjąć kolejny krok i przystąpić do realizacji. Warto jednak poświęcić odpowiednią uwagę przy wyborze firmy budowlanej, aby ten etap nie zamienił się w niekończący się koszmar. Jak tego unikąć opisujemy poniżej.

Jak Wybrać Firmę Budowlaną Która Wykona Nasz Dom Pod Klucz?

Przede wszystkim, aby zawęzić poszukiwania już na samym wstępie należy określić w jakiej technologii chcemy wybudować dom. Firma, która specjalizuje się w budowie gotowych domów modułowych z pewnością nie będzie dobrym wykonawcą domu z bali (i vice versa).

Jeżeli nie jesteś pewien, jaką technologię budowy wybrać, polecamy nasz artykuł „Technologie budowy domów - wady i zalety”

Mając już wybraną technologię, przychodzi kolej na bardziej dogłębną analizę.  Aby upewnić się, która z firm zrealizuje Twój projekt oferując gotowy dom pod klucz bez zbędnych komplikacji, postaraj się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

 

 • Jak długo firma istnieje na rynku?
 • Ile i jakich realizacji domów posiada?
 • Co klienci mogą powiedzieć na temat firmy?
 • Ilu fachowców jest zatrudnionych w firmie?
 • Czy firma często zmienia pracowników?
 • Jak przebiega komunikacja z firmą (od pierwszego kontaktu)?
 • Czy są nastawienia na pomoc/ doradztwo?
 • Jak wygląda organizacja placu budowy?
 • Jakim zapleczem technicznym dysponują?
 • Czy cena zaproponowana przez firmę odbiega od śrdnich cen na rynku, a jaśli tak, to dlaczego?
 • Czy oferują kompleksowe usługi (od pomocy przy wyborze projektu, przez budowe domu, wykończenie, aranżację wnętrza, aż po zagospodarowanie działki budowlanej)?
 • Jakich gwarancji udziela firma i co one obejmują?

Jak długo firma istnieje na rynku?

Pytanie może wydawać się oczywiste w tej klasyfikacji. Im firma posiada dłuższą tradycję w budowaniu gotowych domów, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Jest to też pewien wskaźnik świadczący o tym, że będą działać dalej na rynku przez kolejne lata, co ma znaczenie z punku widzenia udzielonej gwarancji. Firmy z dłuższą tradycją posiadają już wyrobioną renomę, co ułatwia znacznie rozeznanie. Jeżeli przez lata ich działalności doszło do błędów, czy uchybień, nie będzie trudno do nich dotrzeć.

Bynajmniej nie oznacza to, że młode firmy należy z góry skreślać. Każda „stara” firma była kiedyś na początku swej działalności. Oferują one często nieco korzystniejsze warunki finansowe, oraz (nie zawsze) są bardziej nastawione na komunikację z klientem.

W obu przypadkach bardzo ważne będzie przeanalizowanie kolejnych punktów i sumaryczne zestawienie zebranych odpowiedzi.

W tym miejscu warto też sprawdzić, czy firma nie jest zadłużona. Jeśli istnieją jakiekolwiek niezapłacone przez nią faktury, informację taką znajdziesz  na InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej, w Krajowym Rejestrze Długów, lub w Erif BIG S.A.

 

Ile i jakich realizacji gotowych domów posiada firma budowlana?

Każda budowa to nowe wyzwania i nowe doświadczenia. Czy firma będzie chwalić się nimi, czy raczej ukrywać '”niewygodne” fakty przed Tobą?

Koniecznie zwróć też uwagę, czy wybudowane przez nią domy cechuje ta sama technologia, w której ma stanąć Twój dom, czy może firma próbuje dopiero swych sił na tym polu.

 

Co klienci mówią na temat firmy?

Bardzo ważna jest opinia osób, które zleciły juz budowę swojego domu i mogą podzielić się z Tobą własnym doświadczeniem! Najlepiej, gdyby udało Ci się zamienić z nimi parę słów osobiście, gdyż opinie publikowane w internecie nierzadko są wystawiane „na wyrost”, choc nie jest to regułą.

 

Ilu fachowców jest zatrudnionych w firmie?

Liczba pracowników zatrudnionych przy budowie to jedno, a ich kompetencje to drugie. Obie rzeczy są równie ważne. Po pierwsze, jeśli ekipa budowlana jest niewielka, będą oni przerzucani z budowy na budowę, co nie zawsze wpłynie pozytywnie na jakość wykonania usługi. Dodatkowo może to mieć wpływ na terminy realizacji. Po drugie, jeśli nie są oni odpowiednio wykwalifikowani -  a tak się niestety często dzieje, gdy firma próbuje obniżyć koszty, skutki są łatwe do przewidzenia…

Jeżeli cena usługi jest wyraźnie niższa od średniej ceny rynkowej, koniecznie zweryfikuj ten punkt!

 

Czy firma często zmienia pracowników?

Częsta rotacja osób zatrudnionych w firmie może świadczyć o tym, że kierownictwo nie potrafi utrzymać prawidłowych relacji z pracownikami. Jest to poważne zagrożenie dla Twojej inwestycji, gdyż często zmieniający się pracownicy nie przykładają się do swojej pracy należycie, a wykonany przez taką ekipę „gotowy” dom pod klucz, może się okazać skarbonką bez dna, wymagającą wielu poprawek.

Jeżeli ludzie nie chcą pracować u danego pracodawcy, może to też znaczyć, że nie traktuje ich uczciwie, lub poprostu pensje nie są wypłacane na czas. Daje to podstawę do zupełnie osobnych przemyśleń!

 

Jak przebiega komunikacja z firmą?

Pierwsze sygnały, jakie odbierasz są często najważniejsze. Zwróć uwagę na to, jak firma obeszła sie z Tobą już przy pierwszej rozmowie. Czy osoba, która odebrala telefon wykazała sie kompetencją i uprzejmością? Jeśli zostawiłeś swój numer, czy oddzwonił ktoś do Ciebie w wyznaczonym czasie? Jeśli wysłałeś zapytanie dorgą mailową, to czy musiałes czekać długo na odpowiedź? Czy przekazane Ci informacje były rzeczowe?

Oczywiście nie chodzi o to, aby czepiać się drobiazgów. Każdy, nawet najlepszy pracownik, również może mieć swój słabszy dzień, co nie skreśla firmy w której pracuje. Jeśli jednak tych „sygnałów” jest zbyt wiele, może to oznaczać słabą organizację pracy i przekładać się bezpośrednio na ogólną skuteczność firmy.

Nie będzie też najlepszym pomysłem próbować dowiedzieć się wszystkiego przez telefon. Nie każdy będzie chciał udzielać szczegółowych odpowiedzi telefonicznie (szczególnie na pytania z tej listy), co nie oznacza, że nie udzieli Ci ich osobiście.

 

Czy firma jest nastawiona na doradztwo i pomoc klientowi?

Będziesz mógł wyczuć to już przy pierwszej rozmowie. Zasada ta dotyczy nie tylko branży budowlanej, ale każdej innej. Firmy, które odnoszą trwałe sukcesy, to takie, które są nastawione na rozwiązywanie problemów swoich klientów i pomoc w realizacji ich celów. Współpraca z nimi to czysta przyjemność. Istnieje wiele osób, które przedkladają ten walor ponad kwestią ceny.

Oczywiście każde przedsiębiostwo zostało powołane w celu generowania zysków. Jednak jeśli jest to główny (a może jedyny) cel, klient jest traktowany, jak petent. To ostatnia rzecz, której chciałbyś doświadczyć realizując budowę własnego Domu.

 

Jak wyglada organizacja placu budowy?

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, udaj się na miejsce jednej z budów, realizowanej przez wybranego wykonawcę i przyjrzyj się czy panuje na niej porządek. Jeśli zauważysz ogólny nieład i przypadkowo porozrzucane materialy, należy to potraktować bardzo poważnie. Bałagan świadczyć będzie o złej organizacji pracy i braku odpowiedniej dyscypliny, które są niezbędne na budowie, aby inwestycja została ukończona solidnie i na czas.

 

Czy firma dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym?

Posiadając własny sprzęt, wykonawca może dysponować nim nie narażając Cię na dodatkowe koszty. Jeżeli firma budowlana nie dysponuje własnym zapleczem, będzie musiała wypożyczyć urządzenia i maszyny, co będzie stanowić znaczny wzrost ogólnej ceny za usługę.

 

Czy cena zaoferowana przez firmę odbiega mocno od średnich cen rynkowych?

Każdy inwestor stara się wydać jak najmniej. Jest to dość oczywiste, jednak uważaj, aby nie dać się zbyt pochopnie skusić niską ceną. Może ona wynikać z wielu czynników (które czasami noszą ogólną nazwę „promocji”), opisanych w tym artykule.

Jeżeli cena jest wyższa, może to z kolei wynikać albo ze zwykłej chęci zysku, albo z faktycznej jaości wykonania i materiałów użytych do budowy domu.

W obu przypadkach sprawdź szczegółowo z czego wynika cena i jakie są jej składowe.

 

Czy firma budowlana oferuje kompleksową budowę domu pod klucz?

Oczywiście zlecając budowę domu pod klucz jednej firmie (czy nawet do dowolnego innego stanu) masz prawo spodziewać się, że tak właśnie będzie. Jest jednak jedna, dość istotna kwestia. Firma, która oferuje usługę „od A do Z”, czyli nawet od pomocy przy zakupie działki, aż po aranżacje ogrodu, będzie dysponowała lepszą ofertą cenową.

Dodatkowo, realizacja wszystkich prac przez jednego wykonawcę, pozwoli znacznie skrócić czas budowy, a często też wpłynie na jakość całej usługi.

 

Jakich gwarancji udziela firma budowlana i co one obejmują?

Na budowę domu udzielana jest zawsze gwarancja. W zależności od technologii budowy oraz od wykonawcy, może ona obejmować samą usługę budowlaną, bądź też może ona obejmować całą konstrukcję domu.

Różny też bedzie czas udzielonej gwarancji. Może on obejmować od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Jest to bardzo ważne przy podejmowaniu tego typu decyzji, gdyż pomoże nie tylko uchronić Cię przed kosztami usuwania ewentualnych błędów budowlanych, ale będzie miało także wpływ na cenę nieruchomości przy ewentualnej odsprzedaży.

 

Podsumowanie

Wybór właściwej firmy do budowy gotowego domu pod klucz to kolejny, ważny krok przed którym staje każdy świadomy inwestor. Stosując się do reguł opisanych w tym artykule będziesz w stanie zminimalizować ryzyko podjęcia błędnej decyzji oraz skrócić czas realizacji swojego celu.

Z pewnością nie istnieją firmy „idealne”, w których wszystko działa, jak w zegarku, dlatego nie proponujemy, aby ściśle trzymać się wszystkich opisanych tutaj zasad. Są jednak takie, których przestrzeganie będzie kluczowo ważne, a pójście na jakiekolwiek ustępstwa, może okazać się zbyt kosztowne.

 

Potrzebujesz Pomocy Przy Wyborze Firmy Budowlanej?

Skorzystaj z naszego konfiguratora i wybierz
opcję darmowej pomocy