Zakup Działki Budowlanej

Poradniki, Działka Budowlana0 komentarzy

Kupno działki budowlanej to zadanie do którego dobrze jest się starannie przygotować. Nie każdy z nas studiował prawo, czy ma smykałkę do załatwiania formalności. Jednak każdy może przyswoić sobie podstawową wiedzę z dziedziny, której znajomość zaważy nad jego przyszłością. Dzięki usystematyzowaniu zagadnień związanych z zakupem działki budowlanej, zadanie to stanie się dużo prostsze.

Ten artykuł stanowi drugą część z cyklu Działka Budowlana. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać działkę pod budowę domu, to polecamy Ci przeczytać nasz wcześniejszy wpis. Jeśli masz już rozeznanie, dokonałeś wyboru i chcesz sfinalizować transakcję, to z tej publikacji dowiesz się, jak prawidłowo zawrzeć umowę kupna działki budowlanej. Dowiesz się również na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej, oraz jakich nie popełnić błędów.

A zatem jak kupić działkę budowlaną krok po kroku ?

Zakup Działki Budowlanej

Jak wybrać działkę pod budowę domu.
Wymarzone miejsce na budowę własnego domu to z pozoru łatwa decyzja.

Gdy wybraliśmy już teren i lokalizację, która spełnia nasze oczekiwania, kupno działki budowlanej powinniśmy rozłożyć na następujące czynności:

  1. Analiza Planu Zagospodarowania Przestrzennego, bądź Studium Uwarunkowań i Zabudowy Przestrzennej;
  2. Sporządzenie wykazu wszystkich wad i zalet interesującej nas działki;
  3. Ustalenie (potwierdzenie) stanu prawnego działki oraz jej właścicieli;
  4. Ostateczne negocjacje dotyczące ceny i inne ustalenia;
  5. Finalizacja transakcji - zawarcie umowy kupna u notariusza.

Księga Wieczysta

Jak wybrać działkę pod budowę domu.
Wymarzone miejsce na budowę własnego domu to z pozoru łatwa decyzja.

Księga Wieczysta stanowi oficjalny zbiór informacji o stanie prawnym nieruchomości (budynku, lokalu, lub gruntu). Znajdziesz w niej zapisy na temat:

  • Obecnych i wcześniejszych właścicieli;
  • Numerach ewidencyjnych nieruchomości;
  • Rodzaju nieruchomości i jej przeznaczenia;
  • Ustanowionego ograniczonego prawa rzeczowego;
  • Ustanowionej służebności (drogi dojazdowe, słupy wys. napięcia, itp.);
  • Hipotece (zadłużenia nieruchomości, jeśli takie istnieje).
„Pamiętaj, że wybór działki budowlanej, to nie tylko piękna okolica i widok, jaki ujrzysz ze swojego okna, popijając poranną kawę. To również dojazdy do domu, na przykład z pracy. To także czas, który spędzisz poza domem, w podróży, w ulicznych korkach, bądź pokonując wyboistą drogę przez las.”
Jak dotrzeć do księgi wieczystej oraz dokładne wyjaśnienie jakie działy zawiera księga wieczysta znajdziesz w naszym osobnym artykule. Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną treść.

Podsumowanie

A zatem jak wybrać działkę pod budowę domu?
Oto instrukcja krok po kroku:
$

1. Podejmij wstępną decyzję w jakiej części kraju chciałbyś mieszkać.

Dokonując wyboru kieruj się własnymi preferencjami, miej jednak na uwadze wskazówki, a także przestrogi zawarte w tym artykule!
$

2. Zrób listę wszystkich miejsc, które spełniają Twoje kryteria.

Dokonując analizy meteorologicznej, a także uwzględniając aspekty historyczne, zapisz obszary, które spełniają Twoje wstępne kryteria.
$

3. Przejrzyj internet w poszukiwaniu najciekawszych ogłoszeń w wybranej lokalizacji.

Przeszukując ogłoszenia w internecie, zwróć uwagę na takie aspekty, jak:

  • rodzaj działki pod zabudowę (czy jest to działka budowlana, rolna, a może siedlisko);
  • uzbrojenie działki (czy ma doprowadzone media: prąd, gaz, wodę - lub czy istnieje taka możliwość );
  • dostęp do drogi publicznej (czy jest to droga utwardzona, czy asfaltowa; czy wjazd na Twoją posesję będzie od północy, czy od południa)
  • kształt działki (nie tylko sam rozmiar);
  • ukształtowanie terenu (czy działka jest płaska, czy posiada nierówne, bądź pochyłe/zróżnicowane ukształtowanie);
  • obiekty na działce (czy działkę porastają drzewa, bądź czy znajdują się na niej jakiekolwiek budynki, które mogą sprawiać kłopot)
  • rodzaj gruntu (nie każdy rodzaj ziemi nadaje się bezpośrednio pod budowę)

Oczywiście nie wszystkiego dowiesz się z samego ogłoszenia, jednak możesz dopytać o szczegóły sprzedawcę.

$

4. Wybierz się na wycieczkę po okolicy.

Umów się na obejrzenie najbardziej interesujących ofert. Wybierając się w dane miejsce dokonaj rekonesansu okolicy, być może przy tej okazji odkryjesz inne ciekawe miejsca pod zabudowę, których nie znalazłeś w Internecie. Jeżeli natrafisz na takie miejsce, możesz zwrócić się do Urzędu Gminy o ustalenie właściciela i dowiedzieć się, czy byłby zainteresowany sprzedażą. Jeśli teren należy do gminy, możesz złożyć swoją ofertę kupna do odpowiedniej komórki. Pamiętaj również o zbadaniu punktów wymienionych powyżej.

$

5. Przed przystąpieniem do kupna działki

  • Sprawdź Księgę Wieczystą gruntu, którą możesz uzyskać do wglądu w Gminie. Dowiesz się z niej wszystkiego o obecnych i byłych właścicielach, a także o jej stanie prawnym (na przykład o roszczeniach osób trzecich i ewentualnych zabezpieczeniach na hipotece);
  • Zbadaj jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego (również dostępny w Gminie) i dowiedz się, czy istnieją specjalne wytyczne dotyczące budowy na danym terenie. Z planu zagospodarowania przestrzennego dowiesz się również jakie są planowane w okolicy inwestycje na najbliższe lata.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Jak Kupić Działkę Budowlaną Krok Po Kroku.

$

6. Negocjuj cenę

Cena podawana przez sprzedającego prawie zawsze jest nieco wyższa, gdyż spodziewa się on, że kupujący będzie chciał negocjować. Jeżeli właściciel działki nie miał wcześniej zamiaru jej sprzedać (na przykład dotarłeś do niego sam), postaraj się, aby to on podał cenę pierwszy. Jeśli z marszu złożysz „zbyt” atrakcyjną ofertę, może on wyciągnąć wnioski, że skoro sam go znalazłeś, to znaczy, że warto poczekać, bo może znajdzie się ktoś, kto da więcej.

Jeżeli w trakcie analizy wszystkich cech działki budowlanej odkryłeś jakiekolwiek czynniki niekorzystne, np. działka jest nieuzbrojona, konieczność wykonania dodatkowych prac (a pomimo to chcesz ją kupić), użyj tego, jako argumentu do negocjacji.

Pamiętaj, że idealna sytuacja ma miejsce, gdy obie strony wychodzą korzystnie na danej transakcji (win- win)!

$

7. Umów się na finalizację umowy kupna- sprzedaży u notariusza.

Jeśli wszystko zostało ustalone, nie pozostaje nic innego, jak zawrzeć umowę. Dla Twojego bezpieczeństwa, oraz z przyczyn formalnych umowa kupna- sprzedaży działki budowlanej powinna być potwierdzona notarialnie.  Notariusz pobiera zwykle opłatę uzależnioną od kwoty, na jaka opiewa transakcja.

Pamiętaj, że zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością dodatkowych opłat, jak podatek, czy opłata za ustanowienie księgi wieczystej. Znając cenę działki możesz posłużyć się kalkulatorem, który obliczy wszystkie koszty dla Ciebie.

Uwaga: wystrzegaj się wpłacania zaliczek, przed podpisaniem umowy! Jest to częsty błąd nieświadomych inwestorów, którzy padają w ten sposób ofiarami oszustwa.

Potrzebujesz Pomocy Przy Zakupie Działki Budowlanej?

Skorzystaj z naszego konfiguratora i wybierz opcję darmowej pomocy