Budowa domu systemem gospodarczym, czy raczej budowa domu pod klucz?

Poradniki, Budowa Domu0 komentarzy

Scenariusz przeciętnej budowy domu przebiega najczęściej podobnie… Zamiast odkładać pieniądze na własny dom, większość początkujących inwestorów decyduje się realizować budowę po kawałku - w miarę swoich finansowych możliwości. Mało kto jednak orientuje się, że są inne, tańsze i wygodniejsze metody realizacji swoich celów.
W tym artykule przyjrzymy się wszystkim „za” i „przeciw” budowania domu metodą gospodarczą oraz porównamy jej faktyczną opłacalność. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie zlecając kompleksową budowę domu zewnętrznej firmie musimy do tego dołożyć?

Budowa Domu Metodą Gospodarczą

Metoda gospodarcza budowy domu rozwinęła się w czasach słabej ekonomii i po dziś dzień ma swoich zwolenników. Pozwala ona zapobiec dewaluacji pieniądza i podwyżek cen surowców, gdyż środki ulokowane w materiałach budowlanych nie tracą już na wartości. Teoretycznie z takiego założenia wynika również fakt, że budowa domu tą metodą będzie o wiele tańsza. Czy jest tak w rzeczywistości?

To zależy. Przede wszystkim, żeby udowodnić tę teorię, musieli byśmy spełnić dość idealne warunki:

Po pierwsze, zakupione materiały na budowę domu powinny być starannie zabezpieczone i przechowywane. Mówimy tu zarówno o zabezpieczeniu przed ewentualną kradzieżą, jak i niszczeniem.

Po drugie, bardzo ważna jest konsekwencja w realizowaniu takiej inwestycji i narzucenie sobie pewnej dyscypliny. Bez tego nie uda nam się zbudować domu w ogóle! Przykładem tego są dość częste w naszym kraju budowy, które ciągną się latami, a wręcz sprawiają wrażenie całkiem opuszczonych.

Po trzecie, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty budowy, powinniśmy zatrudnić do wykonania niezbednych prac rodzinę i (niekoniecznie wykwalifikowanych) znajomych - co w rezultacie może okazać się bardzo kosztowne. Alternatywą będzie zlecanie poszczególnych etapów budowy specjalistom, co podniesie koszt samej budowy, ale uchroni nas od kosztownych wpadek.

Bardzo istotną do rozważenia kwestią jest wybór technologii budowy domu. Jeżeli budujesz dom murowany, możesz zrealizować budowę również systemem gospodarczym. Nowoczesne technologie budowy domów (np. domy szkieletowe) wykluczają takie podejście ze względu na bardzo krótki czas w jakim powstają, oraz konieczność posiadania dużej wiedzy i zaplecza technicznego.

Decydując się na budowę domu metodą gospodarczą, weź pod uwagę wszystkie czynniki, także to, czy czas realizacji budowy nie spowoduje poniesienia przez Ciebie dodatkowych kosztów. Gdzie obecnie mieszkasz wraz ze swoją rodziną? Czy płacisz za wynajem mieszkania, lub domu? Zastanów sie również, czy jeśli weźmiesz na siebie obowiązki zwiazane z budową, nie zaniedbasz swojej rodziny i spraw zawodowych. Ile będzie Cie to kosztować?

„No dobrze, a co jeśli nie mam wyjścia? Moje obecne finanse pozwalaja mi jedynie na wybór metody gospodarczej. Co w takim przypadku?”

W takim przypadku pozostaje Ci budowa domu metodą gospodarczą. Może też okazać się, że bardziej opłacalne będzie przeznaczenie środków na spłatę rat kredytu bankowego w zamian za korzyści, jakie daje wprowadzenie się do gotowego domu wykonanego przez solidna firmę.

 

Budowa Domu Pod Klucz

Niewątpliwie jest to najwygodniejszy sposób budowy domu, pod warunkiem, że zlecimy wykonanie domu właściwej firmie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak wybrać firmę do budowy domu. W zasadzie lista zalet takiego rozwiązania wydaje się nie kończyć. Jest jednak pewne „ale”… Jest nim koszt budowy domu. Ale czy na pewno?!

Biorąc pod uwagę, że firmy zajmujące się kompleksową budową domów z reguły kalkulują koszt robocizny na poziomie 15% - 20% (w stosunku do kosztów materiałów budowlanych), jest to znaczny wydatek. Pamiętaj jednak, że chcąc wybudować dom systemem gospodarczym (z pomocą znajomych), również musisz ponieść koszty robocizny w taki, czy w inny sposób.

Oszczędność tych kilku procent nie przełoży się nijak na jakość budowy domu, ani tym bardziej na czas jej realizacji. Na niektóre niedociągnięcia być może bedziesz mógł przymknąć oko. Poważniejsze błędy budowlane mogą kosztować Cię znacznie więcej (jeżeli w ogóle będą do usunięcia). Może okazać się na przykład, że w wyniku źle położonych fundamentów dom zaczyna osiadać i pękają ściany, fundamenty przeciekają, a mostki termiczne między wadliwie wzniesionymi ścianami powodują ogromne straty energii cieplnej, co w konsekwencji podnosi znacznie koszt utrzymania domu. To tylko nieliczne przykłady.

 

Na dom wykonany przez wyspecjalizowaną firmę otrzymasz gwarancję. W zależności od technologii budowy, niektórzy wykonawcy udzielają od kilku do nawet kilkudziesięciu lat gwarancji, a więc faktycznie w takim domu możesz „spać spokojnie”!

Pamietaj, że w tym przypadku masz do wyboru, na jakim etapie chcesz odebrać ukończony dom. Może to być Stan Surowy Zamknięty, Stan Deweloperski, lub Gotowy Dom Pod Klucz.

 

Podsumowanie

Budowa domu systemem gospodarczym nie jest wcale prosta i pociąga za sobą spore ryzyko. Żeby zrealizować plan budowy domu tą metodą, nieodzowne jest dobre rozeznanie własnych możliwości finansowych, oraz pewność, że w jakimś momencie nie zabraknie pieniędzy na dokończenie budowy. Takie planowanie pozwoli również uniknąć niepotrzebnych kompromisów, które finalnie obniżą jakość wykonania domu i pogorszą standard życia domowników.

Prawdę mówiąc, jeżeli potrafisz stworzyć taki plan finansowy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz sięgnąć po każdą z metod.

Pytanie, na które musisz odpowiedzieć sam: Jak chciałbym spędzić najbliży rok, albo dwa? Na budowie, rezygnując z czasu wolnego i przeznaczonego dla rodziny, czy zamieszkać wygodnie we własnym domu najszybciej, jak to możliwe, czerpiąc od życia to, co jest najważniejsze?!

Czy Wiesz, Jak Tanio Może Kosztować Budowa Twojego Domu "Pod Klucz"?

Skorzystaj z naszego konfiguratora i wybierz opcję darmowej pomocy