Gotowe Projekty Domów, Czy Projekt Indywidualny?

Poradniki, Projekty Domów0 komentarzy

b

Kiedy wybrać gotowy projekt

b

Kiedy zlecić wykonanie indywidualnego projektu

b

Podsumwane

b

- Gotowe Projekty Domów - Zalety i Wady

b

- Projekt Domu Na Indywidualne Zamówienie - Zalety i Wady

Oba rozwiązania mają tak wady, jak i zalety. Gotowe projekty domów, to „produkt” masowy, popularny głównie ze wzgledu na stosunkowo niską cenę, oraz możliwość obejrzenia go przed kupnem. Projekt na indywidualne zamówienie gwarantuje nam unikalność i dostosowanie do wszelkich potrzeb zamawiającego, oraz warunków konkretnej działki budowlanej.
Mało kto wie jednak o tym, że gotowy projekt wybrany z katalogu domów rzadko kiedy jest naprawdę „gotowy”. Wynika to z konieczności adaptacji projektu do rzeczywistych warunków zabudowy, które w ekstremalnych warunkach mogą zblizyć się kosztem do projektu wykonanego na indywidualne zamówienie. Jaki zatem wybrać projekt, aby za niego nie przepłacić, oraz osiągnąć maksimum zadowolenia ze zrealizowanej inwestycji?

Gotowe Projekty Domów

Gotowe projekty domów, pomimo, że z reguły powstają bez uwzględnienia specyficznych warunków zabudowy, mogą z założenia być projektowane dla konkretnego odbiorcy. Przykładem moga być gotowe projekty na wąską działkę, projekty na działkę z wjazdem od konkretnej strony geograficznej (np. od południa), projekty na działkę górzystą, oraz wiele innych.

Wybierając gotowy projekt domu zwróć uwagę na zakres możliwych przeróbek dopuszczoną przez architekta. Wiele firm sprzedających projekty gotowe zapewnia wykonanie adaptacji już w cenie, bądź za niewielka dopłatą.

W innym przypadku należy przed podjęciem decyzji o zakupieniu gotowego projektu poprosić o wycenę architekta, któremu zlecisz dostosowanie projektu do Twojej działki. Jest to konieczność, ponieważ wszelkich zmian w projekcie może dokonać wyłącznie osoba do tego uprawniona.

Ze względu na fakt, iż każdy projekt domu (tak gotowy, jak i wykonany na indywidualne zamówienie) objęty jest Prawem Autorskim i Prawem Majątkowym, które zawsze należą do jego twórcy, niezbędna jest pisemna zgoda autora projektu na dokonanie jakichkolwiek zmian (art. 17 oraz pkt 1 art. 52 i art.53 ustawy o Prawie Autorskim).

Kolejną niebagatelną sprawą przy wyborze gotowego projektu jest zakres dołączonej dokumentacji. Z punktu widzenia prawa, aby uzyskać pozwolenie na budowę wystarczy, żeby nasz projekt spełniał wymagania ustanowione w miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub decyzji o zabudowie wydanej przez lokalne władze). To jednak nie wszystko, żeby mógł powstać dom. Aby można było be trudu zrealizować założenia projektu w trakcie jego budowy, musi on być doprowadzony do tzw. fazy wykonawczej, czyli posiadać niezbędne objaśnienia - tym dokładniejsze, im bardziej złożona jest konstrukcja.

Kiedy opłaca się wybrać gotowy projekt? Jeżeli działka budowlana, na której zamierzasz zbudować dom nie stawia większych wyzwań i nie są konieczne skomplikowane adaptacje z pewnością możesz zwrócić się w kierunku wyboru jednego z gotowych projektów. Względy ekonomiczne będą tutaj przemawiały z pewnością na Twoją korzyść.

Jeśli zależy Ci w pierwszej kolejności na spełnieniu Twoich indywidualnych potrzeb oraz zachowaniu unikalności w wyglądzie Twojego domu, jedynym rozwiązaniem będzie zamówienie wykonania projektu od podstaw.

Projekt Domu Na Indywidualne Zamówienie

Decydując się na zlecenie zaprojektowania wymarzonego domu architektowi masz niejako gwarancję, że zaspokoi on wszystkie Twoje potrzeby, a także stworzy projekt od podstaw z myślą o konkretnej działce budowlanej.

Zyskujesz w ten sposób również swego rodzaju prestiż, gdyż Twój dom nie będzie powieleniem jednego z wielu ogólnodostępnych projektów. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy autor projektu zdecyduje się na jego powtórne wykorzystanie - a zgodnie z cytowanymi wcześniej przepisami, ma on do tego pełne prawo.

Odpowiednio sporządzona umowa o wykonanie projektu może zawierać przeniesienie praw majątkowych na zamawiającego. Jeśli jest to dla Ciebie priorytetem, zagwarantuje Ci to całkowitą niepowtarzalność Twojego domu. Nabycie praw majątkowych podnosi jednak znacząco cenę projektu i stosowane jest niezmiernie rzadko.

Umowa o wykonanie projektu domu może i powinna być negocjowana indywidualnie. Należy z pewnością zadbać o to, aby uwzględniała termin przekazania projektu, oraz sposób zadośćuczynienia w przypadku przekroczenia terminu. Powinna również chronić nabywcę przed ewentualnymi wadami projektu, które mogą zostać ujawnione po tym, jak dom zostanie już wzniesiony.

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy wady i zalety obu rozwiazań. Decydując się na jedno z nich przeanalizuj co bardziej będzie Ci się opłacało.

Gotowe Projekty Domów

Zalety:

N
niski koszt projektu
N
możliwość obejrzenia projektu przed zakupem
N
szeroki wybór projektów przeznaczonych na konkretny typ działki
Wady:
K

ryzyko poniesienia znacznych kosztów przy adaptacji projektu

K
brak gwarancji unikalności
Projekt Domu Na Indywidualne Zamówienie

Zalety:

N
niepowtarzalność i unikalny charakter domu
N
możliwość zrealizowania indywidualnych potrzeb zamawiającego
N
brak konieczności adaptacji projektu - powstaje on pod konkretne wymagania zabudowy
N
bardziej szczegółowa dokumentacja
Wady:
K
koszt projektu przekraczający wielokrotnie cenę projektów gotowych
K
czas realizacji