Projekt Zagospodarowania Terenu Działki Budowlanej
Co dokładnie powinno znaleźć się w planie zabudowy działki oraz kiedy i do kogo powinniśmy się zwrócić o wykonanie takiej dokumentacji? Szczegółowo opisujemy to w tym artykule.
Co To Jest Projekt Zagospodarowania Terenu Budowlanego?
Projekt zagospodarowania terenu (nie mylić z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego), stanowi jeden z podstawowych elementów projektu budowlanego. Składa się na niego dokumentacja projektowa całej działki budowlanej, wraz z częścią opisową.
Projekt taki oparty jest na aktualnej mapie geodezyjnej terenu, na którą naniesione są:
- Usytuowanie działki budowlanej, wraz z jej wymiarami i granicami (ogrodzeniem)
- Obrysy budynków (projektowanych, bądź juz istniejących), wraz z ich usytuowaniem na działce
- Rzędną parteru domu (poziom usytuowania budynku względem rzędnych terenu)
- Loklizację wjazdu (i wejścia) na działkę
- Układ komunikacyjny, zawierający charakterystyczne elementy i ich wymiary w odniesieniu do projektowanej, bądź istniejącej zabudowy (z uwzglednieniem terenów sąsiednich)
- Rozmieszczenie zieleni
- Uzbrojenie terenu i umiejscowienie przyłączy dla poszczególnych mediów
a także umiejscowienie:
- oczyszczalni ścieków (bądź szamba)
- śmietnika
- innych obiektów (tzw. małej architektury)
Kto Może Wykonać Projekt Zagospodarowania Działki Budowlanej?
Ze względu na prawno- techniczny charakter dokumentacji budowlanej, również i Projekt Zagospodarowania Działki musi zostać sporządzony przez wykwalifikowaną i posiadającą uprawnienia osobę.
Najczęściej jest to architekt, który tworzy projekt domu, jeżeli jest to projekt indywidualny. W przypadku gdy korzystasz z jednego z gotowych projektów domów, adaptacja takiego projektu (która jest w tym przypadku niezbędna) powinna uwzględniać również przygotowanie takiej dokumentacji.
Zagospodarowanie Terenu A Komfort Mieszkańców
Uwzględniając wszystkie aspekty prawne, którym musi sprostać nasz projekt, aby otrzymać pozwolenie na budowę, można zająć się projektowaniem przestrzeni wokół domu, aby nadać jej pożądane cechy funkcjonalne i estetyczne.
Warto w tym miejscu pomyśleć, jak będzie wyglądał nasz ogród i zadbać o jego dobre nasłonecznienie. Można to osiągnąć planując zawczasu odpowiednią lokalizację budynku.
W zależności od usytuowania działki budowlanej względem stron świata (a konkretnie wjazdu na działkę), należy też przewidzieć odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń.
Jeśli działkę porastają drzewa, niezbędna jest inwentaryzacja zadrzewienia i wyznaczenie ewentualnej wycinki egzemplarzy, które będą kolidować z budową domu. Może jednak zdarzyć się, iż nie otrzymamy pozwolenia na ich wycinkę, co spowoduje konieczność zmiany usytuowania domu, bądź wręcz uniemożliwi budowę. Z tego powodu warto upewnić się o tym przed zakupem działki budowlanej!
Jako etap końcowy możemy pozostawić wybór odpowiedniej roślinności, którą przyozdobimy teren wokół domu i nadamy mu indywidualny wygląd!
Aranżacja i pielęgnowanie własnego ogrodu to z pewnością piękne hobby, które jest jednym z powodów dla którego budujemy domy. Oczywiście może pomóc nam w tym odpowiedni projektant ogrodów, lub - jeśli realizujemy kompleksowo budowę, bardzo często firma budowlana posiada w swojej ofercie również taka usługę.